DUK
Kokius įrenginius reikia įdiegti, kad galėčiau naudotis „Jaltest Telematics“ siūlomomis paslaugomis?
Įrenginiai, į kuriuos buvo atsižvelgta teikiant telematikos ir nuotolinės diagnostikos paslaugas, priklauso nuo transporto priemonės tipo. Konkrečiai, priekaboms ir puspriekabėms turi būti sumontuotas T-DOT įtaisas, o likusioms motorinėms transporto priemonėms (sunkvežimiams, furgonams, autobusams, žemės ūkio transporto priemonėms ...) - T-VOD. Jei diagnostikos paslaugų nereikia, galima įdiegti „T-VOD Lite“.
Kas yra FMS?
Tai yra standartinė sąsaja prieigai prie komercinių transporto priemonių (sunkvežimių ir autobusų) duomenų. 2002 m. Šeši stambūs Europos gamintojai nusprendė sukurti šį standartą: DAF, Daimler AG, IVECO, MAN, VOLVO/RENAULT ir SCANIA. FMS standartas renka duomenų, perduotų per J1939 protokolą, seriją, derinant prieigą prie tachografo duomenų.
Kokia informacija priklauso nuo FMS?
Pagrindinėje versijoje „Jaltest Telematics“ siūlo daugybę duomenų, gautų iš FMS magistralės (arba lygiavertės). Šie duomenys yra šių ataskaitų duomenų šaltinis: tuščiosios eigos laikas, greičio ataskaita, RPM, sąnaudos, stabdžių naudojimas, inercija, nuvažiuotas atstumas ir kai kurios efektyvaus važiavimo skaičiavimo dalys.
AR MANO TRANSPORTO PRIEMONĖ TURI FMS?
Bet kurioje transporto priemonėje, kurioje yra FMS, yra speciali jungtis, nustatyta FMS standarte. Priklausomai nuo prekės ženklo ir modelio, jo vieta bus kitokia. Mūsų technikos skyrius patvirtins, ar jūsų transporto priemonėje jis įrengtas, ar ne. Jei jūsų transporto priemonėje nėra FMS, mes pasiūlysime alternatyvą, kad būtų galima pasiekti maksimalų informacijos kiekį prisijungiant per lygiaverti CAN protokola.
Kokius duomenis galiu gauti nuotolinės diagnostikos būdu?
Nuotolinė diagnostika leidžia prisijungti prie visų transporto priemonėje esančių elektroninių valdymo blokų (ECU), kurių aprėptis yra Jaltest. Šis ryšys leidžia nuskaityti diagnostikos klaidas, klasifikuojant jas kaip „esamas“ arba „nėra“. Kiekvienai klaidai taip pat renkama papildoma informacija, susijusi su klaidomis, kurias klaidų atsiradimo metu užregistravo ECU. Ši informacija yra labai naudinga analizuojant klaidos atsiradimo sąlygas.
Be to, kiekviename valdymo bloke yra duomenų rinkinys, kuris jį identifikuoja, ir matavimų grupė, leidžianti vartotojui žinoti ir įvertinti teisingą valdymo bloko veikimą, taigi ir teisingą transporto priemonės veikimą. Keletas šių dažniausiai užduodamų klausimų: „Jaltest Telematics 3 1.0 version_EN“ matavimų pavyzdžiai:
Stabdžių kaladėlių susidėvėjimo lygis, nešvarumų procentas kuro filtre, kitos alyvos priežiūros data, atsižvelgiant į naudojimo sąlygas, kuro siurblio slėgis…
Prieiga prie šios informacijos atveria duris tobulėjimui, apie kurį anksčiau nebuvo galvota įprastų telematikos sprendimų kontekste, skatinant norimą prevencinės priežiūros ir pavojaus signalų, pagrįstų realia transporto priemonės eksploatavimo būkle, koncepciją.
KAS YRA SKAITMENINIS TACHOGRAFAS?
Skaitmeninis tachografas yra valdymo įtaisas, kurio pagrindinė paskirtis yra tokia pati kaip analoginio tachografo paskirtis. Skirtumas yra tas, kad informaciją apie transporto priemonės ir jos vairuotojų veiklą skaitmeniniu būdu registruoja vidinė tachografo ir vairuotojo kortelės atmintis. Tokiu būdu tradicinius diagramų diskus pakeičia išmaniosios vairuotojo kortelės.